V dnešním článku se podíváme za sukulenty z Jižní Afriky, tentokrát za krásnými rostlinami rodu Haworthia.

V novém letním přístřešku tyto rostliny okupují nižší patra, protože přímé slunce v lásce moc nemají. A zrovna mé rostliny mají se sluncem velké zkušenosti. Na loňském stanovišti si slunce užívaly hned ráno a pak téměř celé odpoledne a bylo to na nich znát. Přesto, že jsem stínil až několika vrstvami stínovky, horké a větrné klima naší terasy bylo velkou výzvou. Kytky sice nepříznivé podmínky bez větších problémů přežily, ale pořádného růstu si zrovna neužily.

SAM_4010

Letní přístřešek jsem od počátku promýšlel se snahou o alespoň částečné vytvoření kombinace více mikroklimat tak, aby mohl poskytovat útočiště co největšímu počtu rostlin, které se mi podařilo v průběhu loňské, první sezóny nashromáždit. Jednotlivé police, které zdánlivě nevhodně zastiňují spodní patra, tak naopak vytvářejí perfetní prostředí pro stínomilné haworthie. Pohybující se stínovka a bambusová stěna skvěle imitují jejich přirozené životní prostředí pod větvemi a listy keřů, kam slunce zavítá jen občas. Otevřená konstrukce zase umožnuje snadný a více méně neustálý průchod čerstvého vzduchu, kterého ale na střeše občas bývá i trochu moc.

SAM_4013

Rostliny v přístřešku jsou chráněny proti dešti, přesto se však pár kapek při prudších deštích k rostlinám určitě dostane. Pro období letních veder, kdy budou haworthie v dormanci, nainstaluji ještě jednu vrstvu stínovky na celou výšku přístřešku, která opět trochu omezí přístup vody z bočních stran.

SAM_4012

Haworthie v mé sbírce již okupují téměř tři police, tedy asi jeden a půl metru čtverečních. Brzy budu muset udělat pořádnou inventuru jednotlivých druhů, abych měl jasno v tom, jakou kořist hledat při dalších cestách za sukulenty. Sice jsem se letos zařekl, že již žádné rostliny v květináčích pořizovat nebudu, stále je dost pokladů po kterých toužím a s nimi si jistě zase do sbírky zavleču nějakou další „havět“.

Letošní sezónu se tak chystám věnovat zejména vychytání správných pěstitelských postupů, abych se pokud možno vyvaroval loňských začátečnických chyb. Věřím, že tento jednoduchý přístřešek je krokem správným směrem a letos se dočkám pořádných přírůstků a více zelené barvy.

V následující galerii si můžete prohlédnout výběr z mnoha druhů haworthií, které úspěšně rostou téměř v centru naší metropole, téměř pod širým nebem. Užijte si nevšední krásu, tvary a barvy haworthií. Jaké jsou Vaše zkušenosti s těmito rostlinami?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s