Pachypodium Saundersii z dnešního článku nepochází ze severovýchodu Jihoafrické republiky kde obvykle roste v provinciích KwaZulu-Natal, Lebombo, Mpumalanga a Limpopo, ve Svazijsku, jižním Mozambiku a Zimbabwe. V následujících řádcích se podíváme na to, jak za relativně velmi krátkou dobu přeměnit čistokrevného holanďana na rostlinu s přirozeným vzhledem. Je to totiž neuvěřitelně jednoduché.

Nejsnadněší možností jak toto krásné Pachypodium získat je zakoupení v hobby marketu. Zkušení pěstitelé často ohrnují nad tzv. holanďany nos, ale i rostlina z dnešního článku z Holandska s největší pravděpodobností pochází, neb byla právě v hobby marketu zakoupena. Úvodní fotografie a čistá rašelina jsou toho jasným důkazem. Komentáře ohledně vzhledu, kterého rostlina dosáhla za pouhý jeden rok, ponechám na Vás, čtenářích.

Jak je z obrázků zjevně patrné, nejlepší metodou jak dosáhnout rychle zajímavého vzhledu je nebát se řezat. Rostlina si to nechá v období zahájení růstu po teplém zimování evidentně s chutí líbit. Následný růst po odříznutí původního vrcholu byl neuvěřitelně rychlý a pro mne naprosto ohromující. Ještě teď při pohledu na fotografie nemůžu té proměně uvěřit. Tento pocit je umocněn tím, že jsem si na konci zimy nebyl ani zdaleka jistý, zda se rostlina vůbec probudí. Obecné rady ohledně zimního zalévání jsem měl samozřejmě nastudované, ale kdy je vlastně ještě brzy a kdy už spravný čas, babo raď!

Teď již jen zbývá přesadit rostlinu do nového a menšího květináče. V počátečním začátečnickém nadšení jsem v loni udělal školáckou chybu a Pachypodium jsem přesadil do velikého květináče v domění, že dostatek prostoru pro kořeny zajistí bujarý růst. Teprve později jsem si nastudoval, že naopak co nejmenší možná nádoba, která omezí růst kořenů, zajistí rostlině opravdovou tloušťku a přirozený vzhled. A přirozený vzhled je to, co by vždy mělo být jasným cílem.

V následující galerii si můžete prohlědnout jednotlivé fáze růstu a pozitivní reakce rostliny na radikální řez.

Podělte se prosím o své zkušenosti s pěstováním těchto nádherných jihoafrických sukulentů. V některém z příštích článků se můžete těšit na neméně zajímavé výsledky s dobře známým P. Lamerei.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s