Tillandsia Tectorum roste v Equadoru a Peru v nadmořské výšce od nula do zhruba 2700 metrů. Její název je odvozen od faktu, že je často pěstována na střechách domů, které jsou často úplně bílé, protože tvoří velmi husté trsy. V přírodě často roste jako saxikola, tedy na skalních stěnách.

V závislosti na lokalitě je popsáno více forem, které se liší jak velikostí, tak schopností tvořit stonek, množstvím jemných, sněhobílých trichomů, případně schopností tvořit množství odnoží.

Nejběžnější formy jsou var.  Globosa, Filifolia,  Casmensis, Gigantea nebo Bolivarensis, která dlouho v naší sbírce chyběla. Vzhledem k nedostatku trichomů na listech této formy jsem zprvu pochyboval, zda se vůbec jedná o formu T. Tectorum, ale následné prostudování internetu toto jen potvrdilo.

Pěstování T. Tectorum se v podmínkách střední evropy může zdát poněkud problematické, zejména pokud člověk uvěří běžně dostupným informacím. Po více než roční zkušenosti mám pocit, že spíše opak je pravdou. Problémy zřejmě nastávají až s nadbytečnou péčí, které jezřejmě lehké při údajné choulostivosti podlehnout. První zakoupená T. Tectorum našla hned první jaro své místo mezi kaktusy, rostoucími v miskách příznačně na střeše výtahové šachty. Strávila tam úspěšně celou první sezonu na plném slunci a dešti, a také bez výrazné pozornosti. Výsledkem bylá nádherná bílá koule s pěti pomalu dorůstajícími odnožemi. Lehce připečené konečky listů ale přeci jen svědčily o faktu, že ranní i večerní mlhy by mohlo být klidně více, vždyť často roste na útesech s výhledem přímo na mořskou hladinu.  V každém případě u této tillandsie platí staré dobré pořekadlo, že méně často znamené více. Méně věřte báchorkám a více experimentujte. Jedinou újmu, které se tato tillandsie zatím dočkala jsem způsobil jejím přemístěním pod polykarbonátový přístřešek letos z jara, abych ji uchránil před chladem a vlhkem. Hned druhý den putovala opět na své stanoviště mezi kaktusy. Maximální proudění vzduchu je nejen základem úspěchu při pěstování T. Tectorum, ale také ochranou před mnoha nepříznivými vlivy, popálením počínaje a hnilobou konče.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Photos of my plants of several variaties of T. Tectorum, v. Globosa, Filifolia,  Casmensis, Gigantea and Bolivarensis. Most coming from Peru and grown in Central Europe under full sun.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s