Tillandsia Straminea je krásná, hustými šupinami pokrytá rostlina, pocházející z Equadoru a Peru. Popsal ji Karl Sigismund Kunth. Listy mohou meřit 40 až 70 cm a vyrůstají z nálevkovité růžice. Korunní lístky květů mají krémovou barvu s fialovými konci. Květy mají intenzivní vůni a nakvétají postupně v průběhu několika týdnů. Existuje několik forem s poměrně odlišnou stavbou těla.

Tillandsia Straminea je jednou z tillandsií, které si u nás na terase užívají rozmarů přírody naplno. Po celou sezónu je spolu se svou kolegyní umístěna pod širým nebem a čerstvý vzduch jim velmi prospívá. V loňském roce po zakoupení obě rostliny putovaly pod přístřešek a nijak zvlášť jim to nesvěčilo. Listy byly povadlé a rostlina se zřejmě často přehřívala. Koncem léta jsem je proto přemístil na nekryté místo a na nově přirůstajících listech byl rozdíl hned znát. Zimu strávily na rozdíl od většiny ostatních tillandsií na západním okně těsně u skla, kde si občas užily i nějaké to sluníčko. S koncem zimy se jedna Straminea rozhodla vykvést a z jara již tlačila dlouhý klas. Vývoj květenství trval něco přes čtyři měsíce a květy postupně nakvétaly zhruba další dva.

Již v průběhu kvetení začala Straminea vytvářet dvě odnože a brzy se objevila také třetí. Díky snadnému odnožování dokáže Tillandsia Straminea v průběhu několika málo let vytvořit impozantní trs s průměrem až jeden metr. Semena klíčí vcelku spolehlivě, ale cesta k dospělým rostlinám bude určitě dlouhá.

Na posledních dvou fotografiích můžete vidět další dvě formy Tillandsie Straminea, z nichž úzká forma na posledním obrázku začíná nyní s koncem léta nakvétat.

Podělte se o své zkušenosti s pěstováním této nádherné tillandsie, která jistě patří k nejkrásnějším zástupcům rodu Tillandsia.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s