Čeleď zahrnuje asi 550 druhů ve 30 rodech. Lomikamenovité jsou široce rozšířené hlavně v mírném až arktickém pásu severní polokoule, zejména v horských oblastech. Lomikámeny jsou vysokohorské rostliny, které jsou opravdovými skalničkami, rostoucími na skalních stěnách a sutinách. Tyto alpinky jsou velmi odolné a v přírodě rostou ve velmi nepříznivých podmínkách, vystavené větru a mrazu. Jakmile zjara roztaje sníh, bochánky lomikámenů jsou velmi rychle v plném květu.

Alpinky Saxifraga, neboli česky Lomikámen, mne zaujaly již před více než rokem, během návštěvy trojské botanické zahrady. Mou pozornost tehdy upoutal malý skleníček v horní části zahrady, plný drobných rostlinek v malých miskách, zapuštěných v písku.

První dva lomikámeny jsem přídil více méně nevědomky v loni, při nákupu zimovzdorných sukulentů v jednom moravském arboretu. Letos zjara vykvetly a dlouhé týdny zdobily probouzející se skalku na střeše výtahu. Motivován touto krásou, přinesl jsem další várku rostlin z letošní jarní výstavy sklaniček. Protože jsem ale lomikámeny v té době jen obdivoval a nic o nich nenastudoval, letní vedra jejich populaci bohužel hodně zdecimovala. Přežily pouze S. Longifolia „Tumbling Waters“ a S. Paniculata. Ostatní druhy přímý sluneční úpal a dlouhá sucha nezvládly.

Další nákup lomikámenů jsem spojil s důkladným nastudováním jejich potřeb, abych udělal maximum pro jejich přežití. Teď je mi již jasné, že stanoviště s celodenním prudkým slunečním úpalem na rozpálené střeše hned vedle kaktusů není pro vysokohorské rostliny vhodným umístěním. Lomikámeny v přírodě nejlépe prosperují na severních a východních svazích a slunečních paprsků si naplno užívají jen zrána a časně dopoledne. Také dostatek vláhy je nepostradatelným předpokladem pro jejich přežití a rozhodně v jejich případě neplatí stejné pravidla zalévání jako pro sukulenty. Už nyní se těším na záplavu prvních jarních květů, které budu příští rok netrpělivě očekávat a v některém z příštích článků se na lomikámeny zase podíváme.

Podělte se prosím o své zkušenosti s pěstováním těchto krásných sklaniček.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s