Tygří tlamičky rodu Faucaria patří do skupiny tzv. jihoafrických mesembs čeledi Aizoaceae. Faucarie pocházejí z oblasti Kapska a tvoří husté trsy s trojuhelníkovými listy, jejichž okraje jsou porostlé průsvitnými „zuby“ s různě dlouhými chloupky. Faucarie kvetou od konce léta až do konce podzimu a je to vždy úžasná podívaná. S vyjímkou jediného druhu kvetou všechny Faucarie žlutými květy, které se otevírají vždy až odoledne a pouze za slunečných dnů. S každým otevřením květů se okvětní lístky prodlužují. Bíle kvetoucí Faucaria candida konce okvětních lístků ozdobených nádechem fialové barvy.

Faucarie pěstuji více méně na plném slunci a po většinu sezóny také plném dešti. Základem úspěchu je jistě dobře propustný substrát a samozřejmě širé nebe. Rostliny pocházejí jak od zkušených pěstitelů, tak s holandských pěstíren a rozdíl je myslím patrný pouze na fotografiích pořízených těsně po zakoupení. Tvrdé pěstební podmínky již ve druhém roce napravily veškeré nedostatky a další snímky jsou toho snad dokladem. Stejně jako většinu ostatních sukulentů zimuji Faucarie při teplotě mezi 0 a 5 st. C v těsné blízkosti západního okna, a to bez jediné kapky vody. Tvrdě pěstované rostliny snesou dokonce za předpokladu suchého substrátu krátkodobé poklesy teploty pod bod mrazu.

Množení Faucarií ze semen je velmi snadné, semena dobře klíčí a semenáčky jsou poměrně odolné hned po vyklíčení. Dělení trsů je také možností, ale není bez rizika. Nejvhodnější je k dělení přistopit pouze v případě napadení rostliny hnilobou. Taková rostlina značně zapáchá jako shnilé brambory a důkladný řez je nutností.

Na následujících fotografiích si můžete prohlédnout několik druhů tygřích tlamiček, které rostou v jihoafrické sekci naší malé botanické zahrady. Fotografie zachycují rostliny od pořízení a první kvetení v loňském roce do letošního roku, kdy se květy objevily jen zhruba o týden později.

Faucaria tigrina

Faucaria cradockensis

Faucaria candida

Faucaria tuberculosa

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s