V dnešním příspěvku si ukážeme, jak sklízet semena plodů jihoafrických rostlin zvaných mesembs. Jedná se o velmi jednoduchý proces, který zabere zhruba čtvrt hodinku.

Na prvním obrázku jsou dva čerstvě sklizené semeníky Faucaria tigrina plná zralých drobných semen. Před navlhčením je tobolky nutné důkladně očistit od zaschlých zbytků květu, aby se plod mohl zcela otevřít.

image

Po očistění plody důkladně namočíme v dešťově vodě. Plody můžeme jednoduše ponořit do misky s vodou, ale pro lepší názornost jsem plody na fotografiích pouze orosil tak, aby na nich zůstala usazená voda. Zhruba za minutě se plody začnou rozevírat.

image

Po pěti nebo šesti minutách jsou plody již zcela otevřené a zbytky hlavní várky semen jsou již vcelku dobře vidět. Před sklizením plodů z rostlin je dobré zamezit přístupu deště, protože velké dešťové kapky mohou většinu semen vyplavit tak, jako tomu asi bylo v tomto případě. Vždy je však v plodu k dispozici menší, jakási záložní várka semen, ukrytá hlouběji v semeníku.

image

Po úplném rozevření plod mezi prsty rozmělníme a nehtem vytlačíme semena na bílý papír, na kterém během dalších pár minut oschnou a je možné je nasypat do papírového pytlíčku a uskladnit. Klíčivost semen je docela dlouhá, takže s výsevem není nutné zvlášť spěchat.

image

Zatím nevím jakou mají semena mesebs klíčivost obecně, ale semena Faucarií klíčí docela rychle a spolehlivě. Letos se chystám na malý výsev raritky Muiria hortenseae a podle všeho to bude opravdová výzva. Jaké jsou Vaše zkušenosti s výsevy sukulentů?

wpid-2013-03-04-11.25.38.jpg

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s